Több lehetőséget adni mindenkinek – interjú Varga Eszter Mária HÖK elnöknővel
2021 novemberében új elnök került a Hallgatói Önkormányzat élére egy lelkes és felelősségteljes fiatal hölgy személyében. Eszterrel HÖK elnöki feladatairól, az elnökségig vezető útjáról, jövőbeni terveiről beszélgettem.
Először is, kérlek mesélj magadról egy kicsit! Milyen szakra jársz, mi a hobbid, mióta vagy hallgató itt az egyetemen…
Mérnökinformatikus alapszakos hallgató vagyok, tanulmányaimat 2018-ban kezdtem itt Veszprémben. Egyetlen hobbit nem tudnék megnevezni, viszont nagyon szeretek játszani (akár társasjátékról vagy online játékról van szó), olvasni, utazni és túrázni, színházba és kiállításokra járni. Nagyon fontos számomra, hogy minőségi időt tudjak tölteni a családommal és a barátaimmal a mindennapi teendők mellett.
Mikor találkoztál először a HÖK-kel? Mi volt az első benyomásod a szervezetről?
A 2018-as Gólyatáborban láttam először, hogy hogyan dolgozik együtt a HÖK csapata. Aki volt korábban ilyen rendezvényen, az biztosan emlékszik, hogy mennyire pörögnek az események 3-4 napon keresztül. A szervezők egy pillanatra sem állnak meg, folyamatosan megbeszéléseik vannak, és szaladnak egyik állomástól a másikig. Leesett az állam, hogy mennyire jól működött minden, pedig egy időben több helyszínen is versenyeztek a gólyák. Azóta persze megtapasztaltam a szervezők szemszögéből is a Gólyatábort, és biztosan mondhatom, hogy több hónapos előkészület után sem megy minden annyira gördülékenyen, mint ahogyan kívülről tűnik, de a legfőbb célunk azóta is az, hogy az elsőéves hallgatók jól érezzék magukat és már a tanulmányaik megkezdése előtt közösséggé formálódjanak.
Mikor döntötted el, hogy szívesen csatlakoznál hozzájuk?
Éppen a hétvégén tették fel nekem ezt a kérdést a HÖOK őszi vezetőképzőjén. Ha őszinte szeretnék lenni, akkor nem volt annyira egyenes az utam az elnöki székig, mint sokan elsőre gondolják.
Visszagondolva, korábban is dolgoztam hasonló területeken. Már alsó tagozatban is én voltam az, akit felküldtek a pódiumra, amikor nyert valamit az osztályom és át kellett venni a díjat, a felső tagozattól kezdve pedig minden évben osztályképviselő voltam, majd a középiskolában három évig a Diákönkormányzat elnökeként tevékenykedtem, és ez idő alatt tagja voltam a Székesfehérvári Diáktanácsnak is. A végzős évemben úgy éreztem, hogy az egyetemen nem szeretném folytatni az érdekképviseleti munkát, mivel korábban nem rendelkeztem annyi szabadidővel, mint amennyire szükségem lett volna, és életem ezen új szakaszát szerettem volna teljesen tiszta lappal indítani.
Emlékszem, 2018-ban, az egyetemi nyílt napon az E épület előtt sétáltunk, mikor a csoportvezetőnk megemlítette, hogy ott találhatóak a HÖK irodái. A legjobb barátom nagyon büszke arra, hogy már akkor megmondta, hogy egyszer én vezetem majd a szervezetet. Végül a Gólyatáborból hazafelé vele együtt kérdeztem meg a patronálónkat, hogy hogyan lehet jelentkezni a HÖK-be. Ő egyébként jelenleg a MIK részönkormányzatának elnöke.
Ugye, azt tudni kell Rólad, hogy a Nők a Tudományban Egyesület diáknagykövete is vagy. S bár nem te vagy az első női HÖK elnök, mégis, milyen érzés ezt a posztot fiatal nőként betölteni? Hogyan viszonyulnak hozzád a kollégák, csapattársak?
Köszönöm, hogy felhoztad a NaTE munkáját! A szervezetben dolgozó hölgyek sokat segítettek középiskolai éveim alatt. Mindig biztattak, hogy ne adjam fel és próbáljam ki magam az informatika területén. Nagyon fontosnak tartom, hogy egyetemistaként ezt a motivációt továbbadjam a pályaválasztás előtt álló fiatal lányoknak. Azt gondolom, hogy a HÖK-ben és az egyetemi vezetőségben egyaránt nagyon elfogadó mindenki. Nem okozott számomra semmi nehézséget, hogy nőként jelentkeztem az elnöki tisztség betöltésére. Tudom, hogy az életben sok helyen nem így működnek a szervezetek, de ez is nagyon jól mutatja, hogy mennyire különleges intézmény a Pannon Egyetem.
Van olyan dolog, amit másképp fogsz csinálni, mint az elődeid?
Bár csak két korábbi HÖK elnök csapatában volt szerencsém dolgozni, nemrég lehetőségem nyílt megismerni néhányukat a korábbi 24 HÖK elnök közül. Nagyon sok hasznos tanáccsal láttak el, amit ezúton is köszönök nekik! Az ő biztatásukra szeretnék nagyobb felelősséget adni a szervezet tagjainak, mert úgy érzem, hogy megfelelően tudják majd kezelni. A részönkormányzati elnökökkel és az alelnökökkel közösen, szeretném jobban bevonni a hallgatói képviselőket és a referenseket a HÖK munkájába. Több lehetőséget szeretnék adni mindenkinek, hogy megmutathassák, mi iránt érdeklődnek, és milyen területen szeretnének tevékenykedni vagy a későbbiekben akár feljebb lépni.
Korábban milyen feladatot láttál el a HÖK-ön belül?
Legelőször – bár ez nem teljesen HÖK-ös tevékenység – mentorként dolgoztam a Nemzetközi Mentorprogramban. Akkoriban a Külföldi hallgatók ügyeiért felelős alelnök éppen a záróvizsgája előtt állt, és így kaptam lehetőséget, hogy betöltsem a tisztségét 2019 júniusától. Ezzel párhuzamosan két évig voltam külföldi hallgatókért felelős szenior a Magister kollégiumban. Nagyon élveztem, hogy ennyi időt tölthetek a nemzetközi hallgatókkal, ugyanakkor szerettem volna több magyar nyelvű esemény szervezésében is részt venni. 2021 februárjában keresett meg Varga Ákos korábbi HÖK elnök, hogy szeretnék-e elnökhelyettesként, majd később elnökként tevékenykedni, én pedig örömmel mondtam igent.
Mit szeretsz legjobban a HÖK szervezetében és miért szeretsz a részese lenni? Hogyan éled meg azt, hogy egy egyetemi egység szervezeti vezetője vagy, egy csapatot irányítasz?
Nagyon nehéz egy dolgot kiemelni, de talán a csapatomat szeretem a legjobban. Egészen hihetetlen érzés úgy bemenni nap mint nap az irodába, hogy tudom, amikor majd belépek az ajtón, valaki jobbá fogja tenni a napom. Különleges helyzetben vagyok, hiszen a barátaim nagy részét a HÖK által ismertem meg, viszont az új tagok is mindig nagyon gyorsan beilleszkednek társaságunkba. Még a legunalmasabb adminisztratív feladatok is közös élményként maradnak meg az emlékezetemben. „Ha egy olyan foglalkozást választasz, amit szeretsz, akkor egy napot sem kell dolgoznod életed során.” – ezt a HÖK-ben értettem meg igazán.
Mit gondolsz, mit adott neked eddig a HÖK, és mit adtatok Ti a hallgatóknak általa?
Élményeket, barátokat és önbizalmat kaptam a HÖK-től. Remek embereket ismerhettem meg, az egyetem döntéshozói meghallgatnak, ezáltal tolmácsolhatom a hallgatótársaim véleményét, és minden nap fejlődhetek emberileg és szakmailag egyaránt.
A HÖK a hallgatókért jött létre 28 évvel ezelőtt, és ma is értük működik. Fő célunk, hogy az intézményben kari és egyetemi szinten is képviseljük hallgatótársaink érdekeit, továbbá, hogy az egyetemen töltött éveiket emlékezetessé tegyük a közösségi élet fejlesztésével.
Hallgatóként és elnökként egyaránt meg kell felelned. Hogyan tudod összeegyeztetni az itt végzett munkádat a tanulmányaiddal?
Nem egyszerű, de igyekeznem kell egyensúlyt teremteni a két terület között. Bármennyire is szeretem a HÖK-ös munkát, elsődlegesen a tanulmányaim miatt jöttem az egyetemre. Idén kezdtem írni a szakdolgozatomat is, így kiemelten fontos a helyes időbeosztás. Néha belemélyülök a teendőkbe, de a vizsgaidőszak és a számonkérések mindig emlékeztetnek, hogy a tanulás a legfontosabb.
Mik azok a dolgok, amiken változtatni szeretnél? Mik a jövőbeli terveid, céljaid, amiket szeretnél megvalósítani?
Szeretném újraindítani az egyetemi hallgatói életet, hiszen a járványhelyzet erre is negatív hatással van. Az idei Gólyatáborba lehetőségünk volt meghívni azokat a gólyákat is, akiknek 2020-ban nem lehetett saját tábora, viszont sajnos számos hallgatói rendezvényt nem tudtunk pótolni. Szeretném megismertetni az új hallgatókat a VEN hagyományaival, továbbá kiemelt célom az egyetemen működő egyéb szervezetek népszerűsítése, hiszen rengeteg tudományos, sport- és kulturális lehetőség áll a hallgatók rendelkezésére, amelyekről talán még nem is tudnak.
Végezetül, mit üzensz az egyetem polgárainak, hallgatótársainknak?
Kedves Hallgatótársaim! Kérlek Titeket, hogy forduljatok a HÖK csapatához bizalommal, ha ötletetek vagy kérdésetek van, vagy ha úgy érzitek, hogy egy leküzdhetetlennek tűnő akadállyal találtátok szembe magatokat. Ígérem, hogy mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy megtaláljuk a megoldást! Ha pedig az egyetemen eltöltött idő során felmerül bennetek a gondolat, hogy szívesen csatlakoznátok a szervezethez, akkor bátran kopogjatok be az E épületi iroda ajtaján!
Marton Angéla
(Fotók: Felföldi Gábor, Varga Eszter Mária)